Jak vybrat vhodnou matraci?

Spánek je velice důležitou součástí našeho života, je to přirozený způsob, jak si naše tělo může odpočinout, zregenerovat síly a uvolnit se. Kvalitu spánku lze ovlivnit výběrem vhodné matrace a případně roštu. Výběr matrace nepodceňujte, při výběru myslete na to, že v posteli strávíte třetinu života. Vhodně zvolená matrace poskytuje v kombinaci s podkladem dostatečnou vzdušnost a zaručuje dokonalé rozložení hmotnosti, tím je zaručena ideální anatomickou polohu páteře a uvolnění kostního svalstva během spánku.

Druhy matrací a používaných materiálů:

Polyuretanové (molitanové) matrace
Dnešní molitanové matrace jsou vyrobeny z kvalitní polyuretanové pěny a řadí se mezi tvrdší matrace.Vyrábějí se v podobě monobloku. Tyto matrace jsou velmi žádané kvůli své nízké ceně.

Pružinové matrace
Hlavní předností těchto matrací je dokonalá větratelnost, nejlepší ze všech typů matrací. Můžete je umístit jak na pevnou desku, ta i na lamelový nebo laťový rošt. Pružinové matrace jsou vhodné pro široké spektrum zákazníků.

Taštičkové matrace
Jsou luxusní pružinové matrace. Jádro matrací obsahuje cca 400ks jednotlivých pružin v samostatných taštičkách. Taštičkové matrace mají velmi dobrou bodovou elasticitu a vynikající ortopedické vlastnosti. Uložení matrací může být jak na pevnou desku, tak na rošt.

Matrace ze studené pěny
Jsou polyuretanové matrace vyráběné za studena bez škodlivých látek (např. Formaldehydu atd.), mají vynikající ortopedické vlastnosti a díky své vnitřní struktuře umožňují ideální ventilaci vzduchu, čímž zabraňují kumulaci nežádoucí vlhkosti. Vhodné uložení – perforovaná deska nebo rošt.

Sendvičové (vrstvené) matrace
Sendvičové matrace zahrnují širokou škálu matrací, od standardních, až po vysoce komfortní. Jsou tvořeny z několika vrstev a typů materiálů. Výsledná kombinace dává matracím jedinečné vlastnosti v tuhosti, vzdušnosti a anatomii.

Latexové matrace
Latexové matrace se vyznačují velkou bodovou deformací. Promáčknou se v místě největšího tlaku ležícího těla, ale okolí není tímto tlakem ovlivněno. Matrace mívají zóny s rozdílnou tvrdostí a díky tomu se výborně přizpůsobí ležícímu člověku. Latexové matrace je nutné uložit na prodyšný podklad.


Používané materiály

Molitan – klasická polyuretanová pěna.

Studená pěna – polyuretan lišící se technologií výroby, která má zásadní dopad na výsledné vlastnosti matrace. Méně škodlivých látek a větší póry pro provzdušnění.

Latex – Směs umělého a přírodního latexu dává matracím zcela antialergické vlastnosti. Výborné ortopedické vlastnosti a dlouhá životnost.

PURová pěna – pojený polyuretan, požívaný jako pevné jádro matrací.

Líná pěna – viscoelastická (termoaktivní) hmota, která při kontaktu s lidským tělem reaguje na zvýšenou teplotu snížením své tvrdosti. Velmi vhodná pro dlouhodobě ležící pacienty.

Kokosové vlákno (gumožíně) – velmi často používané pro odvětrávání matrací a zvyšující nosnost a tvrdost matrací.

Ovčí rouno – používá se na zpravidla na zimní straně matrace pro své hřejivé vlastnosti.